سفره یکبار مصرف در دوران کرونا

سفره یکبار مصرف در دوران کرونا : اگر شما از آن دسته کسانی هستید که تمایل دارید غذای خود را در بیرون از خانه میل نمایید، یا فرصت کافی برای تهیه غذا ندارید، احتمالا هنگام رفتن به رستوران تلاش کرده‌اید روی میز را با الکل ضدعفونی نمایید.

یا از مغازه‌دار خواسته‌اید که روی میز سفره‌ای بیاندازد تا با سطح میز تماس نداشته باشید. به هرحال وجود وسواس در این مورد خاص مطمئنا به نفع شماست. وظیفه رستوران‌ها ضدعفونی متناسب سطوح و استفاده از سفره یکبار مصرف در دوران کرونا است و اگر فردی به خواسته شما عمل نکرد، فورا خارج بشوید و این موضوع را به سازمان بهداشت اعلام نمایید.

حتی استفاده از این سفره‌ها این روزها در منازل هم زیاد ضروری میباشد و به سادگی نمی‌توان از نقش آن‌ها در پیشگیری از ابتلا به کرونا گذشت.

ولی آیا وجود سفره روی میز می‌تواند تاثیرگذار باشد؟ بله، وجود سفره روی میزی که تماس با آن مطمئنا فراوان بوده میباشد، قطعا در آلوده نشدن دیگران موثر میباشد، ولی 9 هر سفره‌ای.

یک تجربه مشابه در آمریکا

جالب میباشد بدانید که در آمریکا چندی قبل اعلام کرده بودند که هیچ پوششی روی میز قرار نگیرد، و همین دستور سبب آسیب دیدن میزهای رستوران‌ها و آلودگی زیاد زیادی شد. به تازگی طبق دستوری نو اعلام کردند، نتیجه تحقیقات اینطور بوده که وجود سفره و پوشش روی میز خواهد توانست از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری بکند به شرطی که این سفره از جنس پارچه نباشد و تا جای ممکن از سفره یکبار مصرف در دوران کرونا استفاده شود.


سفره یکبار مصرف تا چه حد می‌تواند موثر باشد

همانطور که از اسم آن پیداست این سفره فقط یکبار قابل استفاده است و بعد از آن میبایست دور انداخته شود. اهمیت استفاده سفره یکبار مصرف در دوران کرونا بیش از پیش شده میباشد، زیرا اکنون در منازل هم از این سفره برای راحتی استفاده می‌کنند تا نیاز به شستشوی دوباره نباشد و در گونه وجود آلودگی روی آن، به افراد دیگر خانواده منتقل نشود.

هرچند طبق تحقیقاتی که تا به حالا انجام شده میزان باقی ماندن ویروس روی سطوح مختلف هنوز اثبات نشده و همه گفته‌ها در حد حدس و مشاهدات مختلف میباشد.

ولی به طور تقریبی می‌توان گفت وقت باقی ماندن ویروس روی سطوح به این شکل است:

روی چوب تا 4-5 روز
روی فلز و فولاد تا سه روز
وی پلاستیک 2-3 روز
روی شیشه در دمای بیست درجه تا 28 روز

در ایران اکثر میزها از این نوع مواد ساخته می‌شوند و می‌توان گفت اگر میز شیشه‌ای را در پیشنهاد نگیریم، به طور میانگین فرد آلوده‌ای که سه روز پیش روی میز، سفره عادی یا هر محیط مشابهی غذا خورده باشد، می‌تواند دیگران را هم آلوده بکند. با استفاده از سفره یکبار مصرف در دوران کرونا می‌توان این آلودگی را تا حد خیلی زیادی کاهش داد و یا از بین برد.

سفره و ادغام آن با تکنولوژی‌های مدرن

استفاده از سفره همیشه در فرهنگ ایرانیان جای داشته، و از گذشته تا به امروز این پوشش را از جنس‌هایی همچون حصیر و پارچه و پوست تهیه می‌کردند و امروزه هم با پیشرفت تکنولوژی در اکثر خانه‌ها سفره‌های یکبار مصرف با طرح و نقوش سنتی و ایرانی استفاده می‌کنند.

نقش سفره یکبار مصرف در دوران کرونا به یکباره تغییر نمود و عضو مهمی از خانه‌ها شد. بعد از همه گیری این ویروس سازمان بهداشت جهانی بارها اعلام نمود تا حد ممکن از مواد یکبار مصرف استفاده نمایید تا خطر ابتلا به ویروس باقی مانده روی اجسام را کاهش بدهید.

در مهمانی‌ها و پیک نیک‌ها با استفاده از سفره یکبار مصرف می‌توانید سبب جلوگیری از ابتلای خود یا دیگران به ویروس بشوید. از دیگر مزیت‌های سفره یکبار مصرف، هزینه متناسب آن، بهداشتی بودن، عدم نیاز به تمیز شدن و دارای طرح‌های مختلف بودن میباشد.
سفره یکبار مصرف هم میبایست استاندارد باشد

این سفره‌ها که از مواد پلیمری ساخته می‌شوند با اضافه شدن یکسری ترکیبات دیگر در دستگاه پرس قرار می‌گیرند و بصورت رول‌هایی با ضخامت‌های مختلف تولید می‌شوند و برخی از این سفره‌ها از مواد گیاهی ساخته می‌شوند. سفره یکبار مصرف در دوران کرونا که مصرف بالایی را داشته میباشد در برخی از شرکت‌ها بصورت بهداشتی تولید می‌کنند تا آسودگی خاطر مصرف کننده را به دنبال داشته باشد.

سفره‌های یکبار مصرف معمولا 2 نوع مختلف دارد. نوع ابتدا از 1 لایه با جنس پلی اتیلن یا همان پلیمری میباشد، و نوع دوم معمولا از 1 لایه پلیمری و 1 لایه کاغذ ساخته می‌شود. روی 1 سفره مرغوب میبایست مجوز بهداشت و پروانه ساخت و هم چنین علامت استاندارد ثبت شده باشد. برند‌های معروف هم نام کارخانه خود را روی گوشه‌ای از سفره ثبت می‌کنند.

سفره یکبار مصرف
نکته ها مهم هنگام خرید سفره یکبار مصرف

انتخاب سفره یکبار مصرف در دوران کرونا میبایست بیش مورد توجه قرار بگیرد، زیرا همانطور که می‌دانید کسانی که مریضی‌های دیگر دارند امکان ابتلا در آن‌ها بالاتر میباشد. پس تلاش نمایید از سفره‌های مرغوب استفاده نمایید تا دچار بیماری‌های زمینه‌ای نگردید. نکته هایی که میبایست به آن دقت کنید:

تلاش نمایید از سفره بهداشتی استفاده نمایید
از برندهای معروف بازار سفره را برگزینید
سفره‌هایی که نقش و طرح آن با دست پاک می‌شوند متناسب نیستند
از سفره‌های بدون بسته بندی دوری نمایید
عرض سفره را طوری برگزینید که نیاز دارید
سفره نبایستی بوی بدی داشته باشد
ضخامت سفره نبایستی طوری باشد که به راحتی پاره شود

سفره‌های مرغوب از رنگی استفاده می‌کنند که به آسانی از بین نرود، ولی برخی شرکت‌ها برای زیاد شدن سود از مواد بی‌کیفیت استفاده می‌کنند که با دست کشیدن روی رنگ آن به راحتی پاک می‌شود. رنگی که با سایش دست پاک شود به آسانی وارد غذا خواهد شد، به خصوص اگر نان داغ روی سفره بگذارید این گرما سبب واکنش شیمیایی شده و سرب و فلزات سنگینی که در رنگ بکار رفته جذب نان می‌شود.

خرید سفره یکبار مصرف
سخن پایانی

استفاده از سفره یکبار مصرف در دوران کرونا قطعا می‌تواند از گسترش این ویروس هراسناک جلوگیری بکند. اگر شما 1 رستوران‌دار هستید تلاش نمایید برای جلب مشتری بیش، نکته ها بهداشتی را رعایت نمایید و روی میزها سفره‌های یکبار مصرف بیاندازید و تا جای ممکن از برندهای معتبر و با کیفیت استفاده نمایید. اگر هم از این سفره‌ها برای زیاد شدن سطح بهداشت در منزل خود استفاده می‌کنید، قطعا سلامتی بیش را برای خود و خانواده به ارمغان خواهید آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *