تفاوت نایلون و نایلکس

تفاوت نایلون و نایلکس

یکی از پرسش های همیشگی مشتریان ما فرق بین نایلون و نایلکس میباشد ، که با توجه به شغل سفارش بدهند از کدام جنس میبایست اسفاده بکند در ادامه مطلب با ما همراه باشید تفاوت نایلون و نایلکس به طور کامل برای شما شرح بدهیم.

سانی پلاست تولید کننده انواع محصول های پلی اتیلنی و قادر به تولید انواع نایلون ، نایلکس ، بسته بندی های مواد غذایی ، بسته بندی های صنعتی و این قبیل از پلاستیک ها میباشد که پایان موارد چاپی هم پذیرفته میشود ( چاپ 1 تا 8 رنگ FULL HD فلکسو ، هیلو و سیلک ) ، در بخش ذیل تعدادی از محصول های نایلکس و نایلونی قابل تولید را میتوانید مشاهده نمایید .

نایلکس چیست ؟

مواد اولیه نایلکس : نایلکس از مواد اولیه پلی اتیلنی سنگین یا همان HDPE تشکیل شده میباشد .

ظاهر نایلکس : جنس نایلکس خشک بوده که باعث میشود با دست زدن به آن صدای نسبتا زیادی تولید بکند همینطور شفافیت نایلون را نداشته و کمی مات تر میباشد ولی این خواص باعث شده که نایلکس قدرت تحمل وزن های زیاد بالایی را داشته باشد ، به طور مثال تربار ها و میوه فروشی ها و هر صنفی که دارای محصول های سنگین وزن هستند میبایست از نایلکس استفاده کنند زیرا به هر میزان هم که وزن محصول بالا باشد نایلکس پاره نخواهد شد و تنها کش می آید .

نایلون چیست ؟

مواد اولیه نایلون : نایلون از مواد اولیه پلی اتیلنی سبک یا همان LDPE تشکیل شده میباشد .

ظاهر نایلون : جنس نایلون نرم و انعطاف پذیر بوده و دارای شفافیت و روشنایی میباشد . با دست کشیدن روی نایلون نرمی آن به طور کامل احساس میشود و صدای چندانی هم تولید نخواهد نمود ولی نایلون برای مصارفی همانند تره بار و میوه فروشی ها متناسب نمی باشد و میتوان برای موارد مصرف این نمونه به لباس فروشی ها ، داروخانه و این دسته از مشاغل اشاره نمود

 

نکته زیاد مهم در رابطه با نایلون و نایلکس این میباشد که هر دو کاربرد یکسان ولی مواد اولیه تشکیل دهنده متفاوتی دارند که میبایست با توجه به نیاز و سلیقه یکی از موارد را برگزینید .


انواع افزودنی ها برای نایلون و نایلکس و دیگر محصول های پلاستیکی

برای تولید نایلون و نایلکس از افزودنی های گوناگونی برای رنگی نمودن ، ضد آفتاب ( uv ) ، تجزیه پذیر و … که نام بردن پایان آن ها امکان پذیر نیست استفاده میشود که به اصطلاح به آن مستربچ می گویند .

تفاوت بین مواد اولیه تشکیل بدهند نایلون و نایلکس

نایلکس از مواد پلی اتیلنی سنگین ( HDPE ) تشکیل شده که بر خلاف نایلون که از مواد پلی اتیلنی سبک ( LDPE ) تشکیل شده ، مواد اولیه تشکیلی هر کدام دارای داری ریز مواد دیگری هم هست که دیگر ضروری به گفتن موارد تخصصی نیست.

البته این نکته میبایست گفته شود که پایان مواد اولیه استفاده شده در نایلکس پلی اتیلن سنگین نیست بلکه حدود 80 درصد آن پلی اتیلن سنگین است و مابقی آن پلی اتلین سبک است که دلیل این ترکیب هم شفافیت متناسب ، دوخت پذیری بالا ،نرمی محصول و … میباشد.

در کشور ما نایلکس بیش به مشما دسته رکابی معروف میباشد ، پلاستیک دسته رکابی همان پلاستیک های دسته دار شفافی است که هنگام خرید در فروشگاه ها برای بسته بندی محصول داده میشود.

نایلکس و نایلون در چه مواردی کاربرد دارد ؟

اگر بخواهیم به طور کلی تفاوت نایلون و نایلکس را بگویم میتوان گفت نایلکس بیش در مواردی استفاده میشود که ظاهر آن کمتر مورده اهمیت میباشد ، ولی مقاومت و کشش سطحی و ضربه پذیری آن بیش مورده اهمیت میباشد همچون کیسه زباله.

البه این نکته حائز اهمیت میباشد که مثلا نایلكس چاپی ركابی هم از نایلکس تشکیل شده ولی ظاهر آن هم مورده اهمیت میباشد.

در رابطه با نایلون هم میتوان به نایلون های دسته دار که به مدل نایلون دسته موزی ، دسته تقویت ، دسته بندی ، دسته رکابی و … اشاره نمود .

فرق نایلون و نایلکس در ظاهر چیست ؟

فرق این دو در ظاهر این میباشد که نایلون نرم ، انعطافپذیر ، شفاف و براق میباشد ولی نایلکس خشک و مات میباشد ، همینطور در تولید نمی توان نایلون را در ضخامت های کم تولید نمود ولی نایلکس قابل تولید در پایان ضخامت ها میباشد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *